Cisco Frame Relay

2009-09-19 10:29:01
Frame Relay

Son zamanlarda çok popüler olan ve hızlı bir WAN enkapsülasyon metodudur. Frame Relay, OSI’ nin Physical ve Data Link katmanlarında tanımlıdır. Frame Relay DTE ve DCE cihazları arasında bir haberleşme arayüzü sağlar.

Frame Relay bağlantı yapılırken bağlanmak istenen iki nokta arasında Permanent Virtual Circuit (PVC) diye adlandırılan sanal bir bağlantı oluştuğu düşünülür. Bu PVC'lerde iki çeşit hız vardır. Bunlardan biri Commited Interface Rate (CIR) ve diğeri Extended Interface Rate (EIR) dir. İkisi arasındaki dark CIR kullanılırken Frame Relay ağda tıkanıklık olsa bile alınan hızdan hiç bir kayıp olmaz ama EIR'da tıkanıklık, sıkışma olduğunda data'lar bekletilir öncelik her zaman CIR'da dır.

PVC mantıksal kanallarının up mı? down mı? olduğunu kontrol etmek amacıyla Local Management Interface (LMI) diye bir protokol kullanılır. Bu protokol Keep Alive mesajları atarak PVC'yi kontrol eder. Türkiye'de Cisco routerları kullanarak Frame Relay bağlantı yapılacaksa LMI tipi Ansi olarak tanımlanmalıdır. Fabrika'dan çıkmış bir Cisco Router'da standart olarak LMI tipi Cisco olarak ayarlıdır. Aşağıdaki komut ile LMI tipini belirleyebiliriz.
router(config-if)#frame-relay lmi-type ansi

0
0
0
Yorum Yaz