Cisco IOS Yazılımı

2009-09-19 10:55:00
Cisco IOS Yazılımı (Internetwork Operating System)

Cisco cihazlar, grafiksel bir arayüze, bir wizarda sahip olmaması nedeniyle bir çok sistemci - networkcü tarafından soğuk bakılan cihazlardır. Oysa ki her şey dışarıdan bakıldığı gibi zor olmamakta ve yapılandırmanın bir ucundan başlandığı zaman çok kolay olduğu görülmektedir.

Yapılandırılması tamamen komut ile olduğu için ve her bir ayar içinde birden fazla komut kullanıldığı için unutma şansımız %100 diyebiliriz. Bu düşünülerek bizlere yardımcı olacak ve en çok kullanacağımız komut "?" (soru işareti) dir. Bilmediğimiz bir çok komut satırında veya komutun satır başlarında soru işaretine bastığımız zaman koşturabileceğimiz, girilecek komut listelenerek bilgisi bizlere gösterilmektedir.

Yapılandırmaya başlamadan önce vermek istediğim bir başka ipucu ise TAB tuşu kullanımıdır.. Bu tuşu kullanarak girmek istediğimiz bir komutun ilk iki veya aynı karakterler ile başlıyorsa eğer komutun ismine göre üç veya dördüncü karakterini yazıp, TAB tuşunu kullanırsak komutumuz otomatik olarak kendiliğinden tamamlanacaktır. Örnek olarak user moddan Privileged (Enable Mod) geçeceğimiz zaman satırımıza direk Enable yazmamıza gerek kalmadan En yazıp, TAB tuşumuza basarsak ENABLE komutumuz otomatik olarak tamamlanacaktır.

Cisco router' ların Flash blleklerinde IOS yazılımı yüklüdür. IOS yazılımın versiyonları vardır, temelde aynı olmakla birlik bu versiyonlar arasında bazı küçük farklılıklar vardır.

0
0
0
Yorum Yaz