Dinamik Yönlendirmelerde Routing Loops Engelleme

2010-10-26 19:48:00

Dinamik Yönlendirmelerde Routing Loops Engelleme

Network' teki topoloji değişikliklerine adaptasyon otomatik olarak gerçekleşir. Fakat bu dinamik yönlendirme protokollerinin ağ topolojilerini öğrenip yönlendirme tablolarını ona göre oluşturmaları ve bu tablolardaki güncellemeleri diğer router' lara bildirmeleri başta yönlendirme çevrimleri (routing loops) gibi problemlere yol açabilir. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için bazı teknikler kullanılır. Bunların başlıcaları;

Split Horizon: Split horizon, router' ın ağ üzerinde herhangi bir değişiklik olduğunu anladığında bu değişikliği, öğrendiği interface haricindeki interface' lerden yayınlamasını sağlar. Böylece router' lar değişikliği sadece bir yönde yayınlarlar.

Maximum Hop Count:Yönlendirilen paketlerin en fazla kaç hop atlayabileceği belirlenerek belli bir değeri aşan paketlerin yok edilmesini sağlar. Örneğin RIP için bu değer 15 dir ve bri paket için 16. Hop erişilemez olarak değerlendirilir ve paket yönlendirilmeden yok edilir.

Poison Reverse: Router' ların yönlendirme tablosuna hop count değer 16 olarak yazılan bir yönlendirmedir ve hedef adresin erişilemez olduğunun router' lar arasında bilinmesini sağlar.

- Hold-Down Timer: Bu teknikte hold-down sayıcılar router' ın komşusundan aldığı ulaşılamaz bir ağa ait güncelleme ile başlar. Eğer aynı komşudan aynı ağa ait daha iyi bir metric değerine sahip bir güncelleme bilgisi alırsa hold-down kaldırılır. Fakat hold-down değeri dolmadan aynı komşudan daha düşük bir metric değerine sahip bir güncelleme gelirse bu kabul edilmez.

Triggered update (Tetiklemeli güncelleme) : Yönlendirme bilgilerinin güncelleme sayacı sıfırlandığında gönderildiğini biliyoruz.Peki değişlik olur olmaz güncellemeler gönderilse de sayaç beklenmese daha iyi olmazmı? İşte bu işi Triggered update yapmaktadır. Router güncelleme sayacının sıfırlanmasını beklemek yerine değişiklik olduğu anda güncelleme göndermektedir. Buda değişen yol bilgilerinin hızlı iletilmesine ve komşu router' larda hold-down sayaçlarının daha hızlı başlatılmasını sağlamaktadır.

0
0
0
Yorum Yaz