Frame Relay Terimleri

2009-09-19 10:28:00
Frame Relay Terimleri

Virtual Circuit (VC) Iki uç haberleşme cihazı arasında kurulan sanal devredir. Bu sanal devreler PVC (Permenent Virtual Circuit) veya SVC (Switched Virtual Circuit) olabilir.

Permanent Virtual Circuit (PVC) ( Sürekli Sanal Devre) Kalıcı olarak kurulan bu sanal devreler herzaman aktiftirler. Türkiye de PVC kullanılmaktadır. PVC ' de bu hat sürekli açıktır bu nedenle PVC kullanıldığında hat ücretlendirmesi sabit bir kiradan ibarettir

Switched Virtual Circuit (SVC) ( Anahtarlamalı Sanal Devre) Her bağlantı kurulduğunda geçici olarak oluşturulur ve bağlantı sonlandığında bu sanal devre koparılır. SVC de ise data gönderileceği zaman hat açılır ve kullanılan bandwith ile doğru orantılı ücretlendirme yapılır

PVC' de iki çeşit hız vardır. Bunlardan biri Commited Interface Rate (CIR) ve diğeri Extended Interface Rate (EIR) dir.

Committed Information Rate (CIR) Garanti edilen minimum band genişliği. Müşterilerin ne kadar Bandwidth kullanacağını belirler.

EIR ise bize Servis Sağlayıcı tarafından garanti edilemeyen hızdır yani o an için yoğunlukla doğru orantılı olarak hat hızımız ortaya çıkar.

Data Link Connection Identifier (DLCI) Servis sağlayıcı tarafından atanır ve DTE cihazlar ile Frame Relay switch arasında kurulan sanal devreyi tanımlar.

CIR, EIR'dan daha pahallıdır. CIR' da Frame Relay ağda tıkanıklık olsa bile alınan hızdan hiç bir kayıp olmaz ama EIR'da tıkanıklık, sıkışma olduğunda data'lar bekletilir öncelik her zaman CIR'da dır.

Inverse Address Resolution Protocol (Inverse ARP) TCP/IP’deki ARP’nin fonksiyonu ile aynı işlevi yerine getirir. Network katmanındaki IP adresinden DLCI adresine çözümleme işlemini yapar.

ACCESS LINE: Bu modem ile frame relay omurgasına (Dte ve Dce arası) bağlanırken kullanılan hatta verilen isimdir. Access line da ise PVC mantıksal kanallarının durumunu kontrol etmek amacıyla Local Management Interface (LMI) protokol’ ü kullanılır.

Local Management Interface (LMI) Frame-Relay işaretleşme standardıdır. Dte ve Dce arasında durum mesajlarının ve hattaki problemlerin bildirilmesi. Bu protokol Keep Alive mesajları atarak PVC'yi kontrol eder.

Forward Explicit Congestion Notification (FECN) Frame Relay switch tarafından kullanılır ve hedef cihaz’a network üzerinde tıkanıklık olduğunu bildirir.

Backword Explicit Congestion Notification (BECN) Frame Relay switch tarafından kullanılır ve kaynak cihaz’a network üzerinde tıkanıklık olduğunu bildirir.

0
0
0
Yorum Yaz