ISDN (Integrated Services Digital Network)

2009-09-19 10:36:00
ISDN (Integrated Services Digital Network)

ISDN var olan telefon ağı üzerinden sayısal hizmet vermek için geliştirilen bir teknolojidir. ISDN üzerinden ses, görüntü ve veri eş zamanlı olarak iletilebilir.Diğer teknolojilerin gelişmesi isdn’ e olan ihtiyacı azaltmıştır. ISDN’de genellikle veri enkapsülasyonu, bağlantı kontrolü ve kimlik doğrulaması için PPP kullanılır.

ISDN ağına bağlanacak cihazlar terminal equipment (TE) ve network termination (NT) equipment olarak sınıflandırırlar. Şimdi sırasıyla bunları inceleyelim;

TE1: Bu sınıfa dahil olan cihazlar direkt olarak ISDN ağına bağlanabilirler.
TE2: Bu sınıfa dahil olan cihazlar ISDN standartlarını anlamazlar ve ISDN ağına bağlanabilmeleri için bir terminal adaptör (TA)’e ihtiyaç duyarlar.
NT1: ISDN fiziksel katman özelliklerini tanımlar ve kullanıcıların cihazlarını ISDN ağına bağlar.
NT2: Genellikle servis sağlayıcının cihazlarıdır. (Örneğin switch veta PBX)
TA: Terminal adaptör TE2 kablolamasını TE1 kablolamasına dönüştürür.

Cisco router’ları ISDN network’üne bağlamak için ya router’ı NT1 uyumlu olarak üretilmesi veya bir ISDN modeme ihtiyaç vardır. Router’da bulunan her bir ISDN BRI interface’i için servis sağlayıcı tarafından bize verilen SPID numaralarını “isdn spid1” ve “isdn spid2” komutlarını kullanarak girmeliyiz. Ayrıca servis sağlayıcının kullandığı switch türünü de bilmemiz gerekiyor. Elimizdeki router’in ne tür switch’lere destek verdiğini görmek için “isdn switch-type ?” komutunu kullanabiliriz.

Aşagıda router üzerinde yapılan örnek bir ISDN BRI konfigürasyonu gösterilmiştir.

RouterA(config)#isdn switch-type basic-ne1
RouterA(config)#int bri0
RouterA(config-if)#encap ppp
RouterA(config-if)#isdn spid1 075866043112 4440321
RouterA(config-if)#isdn spid1 075866043112 4440322

0
0
0
Yorum Yaz