RIP rip Routing Information Protocol

2008-11-28 21:22:00
RIP (Routing Information Protocol) RIP, uzaklık-vektör tabanlı bir yönlendirme protokolüdür. (Internet Standartıdır) Bu protokolü çalıştıran router' lar kendi yönlendirme tablolarının tamamını 30 saniye aralıklarla bütün interface' lerinden komşu router' lara gönderirler. Ayrıca en iyi yolu seçerken sadece hop count değerini baz alır ve en fazla müsaade edilebilir hop count değeri 15' dir. Yani hop count değeri 16 ağlar erişilemez (unreachable) olarak değerlendirilir.

RIP üç farklı sayaç (timer) kullanarak performansını ayarlar. Bu sayaçlar şunlardır;

Route Update timer: Router'ın komşularına, yönlendirme tablosunun tümünü göndermesi için beklediği zaman aralığı. Tipik olarak 30 sn.' dir.

Route invalid timer: Bir yönlendirmenin, yönlendirme tablosunda geçersiz olarak kabul edilmesi için geçmesi gereken zaman aralığı. 90 sn.' lik bu zaman aralığında yönlendirme tablosundaki bir yönlendirme kaydıyla alakalı bir güncelleme olmazsa o kayıt geçersiz olarak işaretlenir. Ardından komşu router' lara bu yönlendirmenin geçersiz olduğu bildirilir.

Route flush timer: Bir yönlendirmenin geçersiz olması ve yönlendirme tablosundan kaldırılması için gereken zaman aralığı (240 sn.).

RIP’ı router üzerinde çalıştırmak için global konfigürasyon modunda "router rip" komutunu girmeliyiz.

RouterA(config)#router rip

Ardından router' a hangi network' e ait olduğunu bildiren "network" komutunu girmeliyiz.

RouterA(config-router)#network 172.16.0.0

Burda 172.16.0.0 Network ID' dir ( Konfigaryonu yapılan Router' ın seri arayüzlerinin gördüğü Network ID' ler / Ağ Adresleri)

RIP kullanılarak öğrenilen yönlendirme kayıtlarını "show ip route" komutunu kullanarak görebilirsiniz. Karşımıza çıkan yönlendirme tablosunda kayıtların başında R harfi bulunanlar RIP tarafinda yönlendirme tablosuna girilmiş kayıtlardır. Ayrica RIP çalıştıran bir router’ın tüm interface' lerinden RIP anonslarını yayması gerekmeyebilir. Örneğin router' ın ethetnet interface' inden RIP anonslarının yayılması herhangi bir işimize yaramaz. Bu yüzden bu interface' i RIP için pasif bir interface olarak tanımlamalıyız. Bunu gerçekleştirmek için aşağıdaki komutları kullanmalıyız.

RouterA(config)#router rip
RouterA(config-router)#network 172.16.0.0
RouterA(config-router)#passive-interface e0

RIP' ın iki versiyonu vardır.

RIP versiyon 1 sadece classful yönlendirmeyi kullanır. Yani bu versiyon da ağdaki tüm cihazlar aynı subnet mask' ı kullanmak zorundadır. RIP veriyon 2 ise prefix yönlendirme olarak adlandırılır ve yönlendirme güncellemeleri sırasında subnet mask değeride gönderilir.

RIPv1 ile RIPv2 Protokollerinin Karşılaştırılması

RIPv2, RIPv1 protokolünden sonra geliştirilmiştir. RIPv2 nin RIPv1' e göre birçok özelliği bulunmaktadır.

RIPv1 - Yayınları Broadcast yapar, VLSM desteği yoktur, Classful Yönlendirmedir, Kimlik denetimi desteği yoktur, ipx' de destekler.

RIPv2- Yayınları Multicast yapar, VLSM desteği vardır, Classless Yönlendirmedir, Kimlik denetimi desteği vardır, ipx' i desteklemez.

RIPv1 ve RIPv2 kendi aralarında anlaşamazlar.

VLSM : Değişken Uzunlukta Alt Ağ Maskeleme (Variable Length Subnet Masking) - Wlsm' de Routing Loops olmaz.

Soru : Router da ki yönderdirmeyi Rip versiyon 2 yapmak

RouterA(config)#router rip
RouterA(config-Route)#version 2

Soru : RouterA' in S0 bacagında Rip1 çalışan Bir başka Router varsa

RouterA(config)#int S0
RouterA(config-if)#ip rip send ver 1
RouterA(config-if)#ip rip receive ver 1

Bu şekilde RouterA' ın S0 baçağında Rip version 1 yönlendirme anonslarının gönderimi ve alımı yapılır.

Not: Konfigurasyonda Rıp kaldırmak için

RouterA(config)#no router rip

Not: Rip protocolünün AD değerini 90'a çekelim

R1(config)#router rip
R1(config-router)#distance 90
Show Komutları

RouterA#Show protocol ; Her bir interface' in Network katmanı adresini ve interface' lerin aktif (up) mi yoksa pasif(down) mi olduğunu gösterir.
RouterA#Show ip protocol ; Router' da çalışan yönlendirme protokolleri hakkında özet bilgi verir.
RouterA#Debup ip rip ; Router tarafından gönderilen ve alınan yönlendirme güncellemelerinin konsol portuna da yollanmasını sağlar. Böylece yönlendirme işlemlerini izleyebilirsiniz. Eğer telnet ile router' a bağlıysanız bu güncellemeleri izleyebilmek için "terminal monitor" komutunu kullanmalısınız.
RouterA# sh ip route ; yönlendirme tablosunu verir.

0
0
0
Yorum Yaz