Router Arayüzleri

2010-11-23 00:04:00
Router Arayüzleri

Router’in arayüz bağlantılarında üç tip mevcuttur.Bunlar LAN arayüzü,WAN arayüzü ve Yönetim Portlarıdır.

LAN Arayüzü,yerel alan ağına olan bağlantıları sağlar.Bu genellikle Ethernet teknolojisinde kullanılır.Bununla birlikte Jeton Halka yada ATM gibi bağlantı tiplerinde LAN teknolojileri kullanılır.

Geniş alan ağlarlı bağlantılarında internete yada uzak sıtelere servis sağlayıcılardan bağlantı sunarlar.Diğer WAN arayüzlerinde seri bağlantı yada bir numara ile olabilir.WAN arayüzünün bağlantı tipleri ile servis sağlayıcıların lokal bağlantılarına router bağlantılarına harici aygıtla bağlanabilirler.Diğer WAN bağlanti tiplerinde servis sunucusunun bağlantısı direkt olabilir.

Port yönetiminin fonksiyonları diğer bağlantılardan farklıdır.LAN ve WAN bağlantılarında hangi paket dosyasının geçeceği ağ bağlantılarını sunarlar. Router’in konfigürasyon ve aksaklıkların giderilmesi için port yönetimler yazı ve temel bağlantı sunarlar.Genel yönetim arayüzleri konsol ve yardımcı portlardır.Seri portlar EIA-232 standardını kullanırlar.Bilgisayarda iletişim portlarına bağlanırlar.Bilgisayar router ile yazı-temel oturum sunumlarını çalıştırabilmek için terminal programları çalıştırır.Bu oturumda ağ yöneticileri araçları yönetebilirler.

Router Arayüzleri
Router Arayüzleri

0
0
0
Yorum Yaz