Vlan Virtual Local Area Network

2008-12-09 08:16:00
Virtual Local Area Network InterVLAN Routing

Pratikte ağ topolojimizi cihazları farklı fiziksel switchlere bağlayarak ta kurabiliriz. Bu durumda oluşturduğumuz subnet'leri birbirleri ile görüştürebilmek için router' ımızda switch sayısı kadar ara yüz olmalıdır. Buda hem fazla switch kullandığımız hem de router'a fazla interface takmamız gerektiğinden maliyeti arttıracaktır.VLAN yapısı burada devreye girmektedir.

VLan yapılandırırken bazı kavramlar karşımıza çıkmaktadır ve önce bunlardan bahsedelim.

Broadcast Domain

Broadcast domain'i aynı IP subnetinde (ağında) herhangi bir bilgisayarın yada diğer cihazların router a uğramak zorunda olmadan birbirlerine veri transferi yapabildikleri bir mantıksal network (ağ) segmentidir. Vlan yapılandırması ile broadcast domain'nini küçültürüz.

Not: Lan segmentlere Router, Switch, ve Bridge ile ayırabiliriz.

Trunk

Burada kullanılan anlamıyla trunk, 2 switch arasında yada switch ile router arasında çoklu Vlan trafiğini bir protokol ile (VTP) taşıyan hattır. Başka bir deyişle aynı hat -kablo- üzerinde çok sayıda Vlan ın haberleşebilmesini saglayan yapıdır. Bir hattan fazla vlan bilgisini geçirebilmek için çokça kullanılan IEEE 802.1Q yada ISL protokollerinden birini kullanabiliriz. ISL, Cisco'ya özel bir protokoldur.

ISL: Inter switching Line

VTP -Vlan Trunking Protocol

VTP, Vlan ekleme,silme,yönetme konusunda kullanılan protokoldür ve yönetimsel eforu oldukça hafifletmektedir. VTP bilgilerinin switchler üzerinde bulunan aynı VTP domainlerine taşınması ile her VLAN ın her switchte oluşturulmasına gerek kalmaz.Vlan bilgileri (VTP advertisements) ISL , 802.1Q, IEEE 802.10 yada LANE trunk hatlarından yollanır.

0
0
0
Yorum Yaz